معرفی سازمان جهاد دانشگاهی تهران

logo-jahad

سازمان جهاددانشگاهي تهران در 16 مرداد سال 1359 تأسيس گرديد و با هدف گسترش تحقيقات و شكوفايي روحيه تتبع و استعدادها در سطح جامعه براي نيل به خوداتكايي، توسعه امور فرهنگي در سطح جامعه از طريق همكاري با حوزه ، دانشگاه و ساير مراجع و نهادهاي فرهنگي به خصوص براي نسل جوان و گسترش طرحهاي كاربردي و نيمه صنعتي از طريق پيوند با مراكز علمي و تحقيقاتي به منظور به كارگيري نتايج پژوهش­ها طبق اساسنامه مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي در حوزه‌هاي پژوهشي، آموزشي، فرهنگي و اشتغال فعاليت مي‌نمايد.

در حوزه پژوهشی اين سازمانبا بيش از پانزده گروه و مركز تحقيقاتي و خدمات تخصصي در حوزه‌هاي: فني و مهندسي، علوم‌پايه، كشاورزي و منابع‌طبيعي،‌ دامپزشكي، هنر و علوم‌انساني و همچنين مطالعات بين‌رشته‌اي با تمرکز بر حوزه‌های استراتژیک بیوتکنولوژی، مواد فلزی، فناوری های شیمی و مطالعات توسعه فعاليت مي‌نمايد و تاكنون بیش از هفتصد طرح‌ پژوهشي و خدمات تخصصي را در جهت رفع نيازهاي علمي و تخصصي جامعه به انجام رسانده و ده‌ها دانش فنی را تولید نموده است. سازمان جهاددانشگاهي تهران با تأكيد بر راهبردهايي نظير خوداتكايي، تكميل زنجيره‌هاي تحقيقاتي، «گروه محوري» در برنامه‌ريزي، «گرايش محوري» در نيازسنجي و بازار‌يابي و «پروژه‌محوري» در اجرا، بستر مناسبي را براي رشد و ارتقای كمي و كيفي فعاليت‌هاي پژوهشي فراهم نموده است. حوزه پژوهشی جهاددانشگاهی بقا و تکامل خود را از یک سو به واسطه شناسایی و تأمین نیازهای استفاده‌کنندگان از خدمات (مشتریان) و از سوی دیگر با برقراری و تقویت ارتباط سیستماتیک و هدفمند با سازمان‌های تولیدکننده و انتقال‌دهنده علم و فناوری و همچنین درک نیازها و مشکلات فنی و علمی استراتژیک و مغفول مانده درکشور و پاسخگویی مناسب به این نیازها و مسائل تضمین می‌نماید. به همین دلیل با بهره‌مندی از قابلیت‌های محوری سازمان یعنی چابکی، انعطاف‌پذیری، پویایی، دانش تجربی و هوشمندی سازمانی همواره مترصد تغییرات، و خلق و یا استفاده از فرصت‌های جدید علمی و فنی می‌باشد. ذینفعان از خدمات پژوهشی جهاددانشگاهی در سطح ملی شامل دستگاه‌های اجرایی، سازمان‌های خدماتی، تولیدی و در سطح بین المللی سازمان‌های متقاضی تکنولوژی و خدمات تخصصی ـ پژوهشی می‌باشند.

در حوزه فعالیت های فرهنگی نیز ضمن تکیه بر دانش و کارآمدی نیرو های پر تلاش متعهد و متخصص خویش و به کارگیری روش های علمی و فناوری های نوین به تقویت وگسترش آزاد اندیشی و فضای گفتگوی سازنده در محیط­های دانشگاهی به عنوان وظیفه ای ملی و انقلابی همت گمارده و ضمن تعامل سازنده با دانشگاه ، حوزه و نهاد های فرهنگی کشور نسبت به بستر سازی شکوفایی خلاقیت و تقویت روحیه خودباوری دانشجویان ، مشارکت فعال دانشجویان در طراحی و اجرای فعالیت های فرهنگی وارتباط اثر بخش آنان با دانشجویان اهتمام می ورزد. این فعالیت­ها در حوزه نیاز سنجی و مطالعات فرهنگی ، فعالیت های دینی ، هنری و ادبی و فوق برنامه، با توجه به ضرورت توسعه فعالیت های فرهنگی، دردانشگاه تهران مراکز ذیل شامل مرکز فرهنگی کوی دانشگاه ، مرکز فرهنگی- دانشجویی ” قرآن و عترت “، مرکز فرهنگی- دانشجویی ” فرهنگ و سیاست “و مرکز فرهنگی- دانشجویی ” فرهنگ و اندیشه ” را ایجاد نموده است .

در حوزه آموزش نیز این سازمان ضمن برخورداري از نيروهاي متخصص، متعهد و نوآور با بهره‌گيري از توان علمي داخلي و خارجي،‌ در سطح ملي و منطقه‌اي فعاليت مي‌نمايد. در معاونت آموزش، دوره‌هاي آموزشي در رشته‌هاي گوناگون، بنا به درخواست و نياز فراگيران و براساس انجام نيازسنجي‌هاي متعدد در سطح جامعه و سازمان‌هاي متقاضي طراحي، تدوين و اجرا شده است. این معاونت با 80 نفر پرسنل تمام وقت و7000 متر بناي آموزشي و 2000 صندلي آموزشي فعال،76 كلاس آموزشي ،10 سايت كامپيوترواستوديوي توليد فيلم آموزشي و امكانات سخت افزاري و نرم افزاري مورد نياز را با براي برگزاري دوره هاي آموزشي با كيفيت فراهم نموده است و هم‌اكنون با 5 مركز آموزش تخصصي، سالانه پذيراي بيش از 50000 فراگير مي‌باشد که اين فراگيران در دوره‌هاي گوناگون و در قالب گروه‌هاي آموزشي مختلف آموزش مي‌بينند. استقبال اين تعداد از دانش پژوهان كه همگي از اقشار فرهيخته جامعه مي‌باشند، نشانگر سطح اعتماد مردم، سازمان‌هاي دولتي و بخش خصوصي به خدمات آموزشي ارايه شده توسط اين معاونت است. اين معاونت در زمينه نيازسنجي آموزشي، طراحي، برنامه‌ريزي، اجرا و برگزاري دوره‌هاي آموزشي و آزمونهاي تخصصي به صورت علمي و استاندارد فعاليت دارد.

رفتن به بالا