مصاحبه دبیر علمی همایش با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)

دومین همایش ملی غشا و فرآیندهای غشایی با هدف ارایه آخرین دستاوردهای پژوهشی و تجربیات صنعتی و تعامل پژوهشگران و صنعت گران، خردادماه سال 1394 توسط جهاد دانشگاهی تهران برگزار می‌شود.

تورج محمدی

دکتر تورج محمدی، دبیر علمی همایش در گفت‌وگو با خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با بیان اینکه استفاده از فرآیندهای جداسازی غشایی طی چند دهه اخیر رشد چشمگیری داشته و این فناوری با توجه به کارایی‌های متمایز در قیاس با سایر فناوری های متداول جداسازی، توجه جهانی را در این خصوص به خود جلب کرده است، گفت:‌ این روش جداسازی در بسیاری از صنایع پذیرفته شده است و این جابجایی و تغییر از روشهای قدیمی، می تواند به دلیل کیفیت مناسب تر محصول، سازگاری بیشتر با محیط زیست و مصرف انرژی کمتر باشد.

وی با بیان اینکه امروزه جداسازی غشایی در بسیاری از صنایع مانند صنایع دارویی، زیست فناوری، غذایی، پتروشیمی، پالایش، نساجی، کاغذسازی، خودروسازی و تصفیه آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد، گفت:‌ فناوری های غشایی اگرچه در برخی از حوزه های جدید در دنیا هنوز در مقیاس آزمایشگاهی می باشند و به مرحله صنعتی نرسیده‌اند، لیکن در بسیاری از زمینه‌ها مانند تصفیه آب و پساب، فراوری گاز طبیعی و غیره توسط شرکت‌های مختلفی عرضه می‌شوند و لازم است در کشور قدم های اساسی در زمینه بکار گیری و تجاری سازی فناوری های غشایی برداشته شود.

محمدی اظهار کرد:‌ در همین راستا، دومین همایش ملی غشا و فرآیندهای غشایی با هدف ارایه آخرین دستاوردهای پژوهشی و تجربیات صنعتی ارزشمند در این حوزه و فراهم سازی محیط مناسب جهت تعامل پژوهشگران و واحدهای صنعتی خردادماه سال 94 توسط سازمان جهاد دانشگاهی تهران برگزار می‌شود.

استاد دانشگاه علم و صنعت ایران از مهمترین و برجسته ترین ویژگی‌های این همایش را توجه به محورهای کاربردی و توسعه‌یی با رویکرد بومی‌سازی و تجاری سازی فناوری غشایی عنوان کرد و گفت:‌ در این همایش علاوه بر پنل‌های تخصصی ارائه مقالات برتر، کارگاه ها و نشست های تخصصی به منظور مهارت افزایی محققان، احصاء توانمندی ها و فرصت ها در کشور و بر طرف کردن موانع و مشکلات موجود برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: در بخش نمایشگاهی امید است با حضور شرکت های فعال در این زمینه ضمن آشنایی صنعتگران و محققان با آخرین دستاوردهای کشور در این حوزه زمینه ارتباط موثر و انتقال دانش در راستای تجاری سازی تحقیقات فراهم شود.

به گفته دبیر دومین همایش ملی غشا و فرآیندهای غشایی؛ اولین همایش ملی “غشا و فرایندهای غشایی” در بهمن ماه سال 89 با حضور بیش از 35 مرکز علمی – پژوهشی و 11 مرکز صنعتی، توسط سازمان جهاد دانشگاهی تهران در دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار شد که طی آن بیش از 160 عنوان مقاله توسط دبیرخانه همایش دریافت شد.

علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اطلاع رسانی همایش به نشانی www.Iranmembrane.ir مراجعه کنند.

 

انتهای پیام

رفتن به بالا